KDO JSEM

Jmenuji se Ilona Heřmánková a ráda bych se s Vámi podělila o mou životní cestu, která vedla k profesi porodní asistentky a lektorky předporodních kurzů. Kdyby se čas vrátil zpět o dvacet let a Vy byste se mě jako malé holčičky zeptali, na to, co chci dělat až budu velká, s jistotou bych Vám odpověděla: “No přece porodní bábu“. Ano skutečně jsem měla představu o mé profesi již v raném věku.

Velký podíl na tom má moje maminka, která jakožto ženská sestra vedla předporodní kurzy pro maminky z Bechyňska. A já ji v práci občas navštěvovala. Pohled na těhotná bříška se mi moc líbil, porodní děj mě až fascinoval.

Proto byla volba mého studia jasná. Po odmaturování na Střední zdravotnické škole v Táboře mě čekaly úžasné tři roky studia Porodní asistence na Univerzitě J.E. Purkyně v Ústí nad Labem. Měla jsem tu čest vstupovat do tajů porodnictví pod vedením legend českého porodnictví (Doc. Mudr. A. Doležal CSc., Doc. Mudr. J. Zikmund CSc. a další). Také jsem byla poprvé v životě přítomna porodu a třesoucíma se rukama jsem na svět přivedla první miminko. Na ty emoce člověk nikdy nezapomene!

Po promoci jsem ihned nastoupila na porodní sál táborské nemocnice. Splnila jsem si svůj sen. Práce porodní asistentky mě velmi bavila a naplňovala.

Už v té době jsem začala prostřednictvím kurzů budoucím maminkám sdělovat více informací o tom, co je čeká a jakým způsobem si mohou dopomoci k tomu, aby byli s porodem spokojené a měli z něj radost. Každá z nás si je jistější, když alespoň malinko ví, do čeho jde.

Po třech letech úžasné práce jsem si porod vyzkoušela i z druhé stránky. Po narození syna se mi pohled na porod a vše kolem něj velmi rozšířil i změnil. Proto jsem se nyní na mateřské dovolené rozhodla předporodní kurzy obnovit.

Na všechny z Vás se srdečně těším!

adminKdo jsem